Ana içeriğe atla

ikon Program Hakkında

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Sosyoloji Bölümü dört yıllık lisans programı, sosyolojinin temel araştırma konuları olan toplum ve toplumların evrimi, sosyal yapı, toplumsal kurumlar (aile, ekonomi, siyaset, din, eğitim, vb.), kültür ve sosyal değişmeyi kapsayarak öğrencilere toplumsal olayları bilimsel ilkelere göre inceleme imkânı sunmaktadır. Program, dünyada ve Türkiye’de giderek önem kazanan Sosyolojinin başlıca kuramsal çerçeveleriyle birlikte toplumsal analizin temelindeki "Sosyolojik tasarım" (toplumsal tahayyül, hayal gücü, düşün/sociological imagination) edinimini kapsayacak şekilde düzenlenmiştir. Bu sayede, öğrencilerin toplumsal konuları ve sorunları anlayarak eleştirel çözümler üretebilmeleri hedeflenmektedir. Ayrıca bölümümüz, üniversitemizin kuruluş amacına ve vizyonuna uygun olarak öğrencilere uluslararası eğitim standartlarını kapsayan nitelikli bir sosyal bilimler donanımı sağlamaktadır.

 

resim1

ikon2ASBÜ Sosyoloji Farkı

ASBÜ Sosyoloji bölümü olarak öğrencilerimize zengin içerikli ders programını, araştırmaları dünya çapında saygın uluslararası dergilerde yayınlanan, proje ve danışmanlık deneyimi bulunan, uluslararası düzeyde tanınan, yüksek eğitim ve araştırma standartlarına sahip seçkin bir akademik kadro ile sunmaktayız. 14 zorunlu bölüm dersimize ek olarak, birçok farklı alanı kapsayan 21 adet bölüm içi seçmeli ders de öğrencilerimize sunulmaktadır. Bölüm öğrencileri bu dersler aracılığıyla elde edecekleri güçlü teorik bilgiyi aynı zamanda 4. sınıfta alacakları bitirme projeleri sayesinde uygulamaya dönüştürme şansı yakalayacaklardır.

ASBÜ Sosyoloji Bölümünde öğretim üyelerinin tamamı yurt dışı eğitim ve/veya araştırma deneyimine sahiptir. Bu hocalar ile yakın ilişkiler içerisinde, interaktif eğitim hayatlarına devam edecek olan öğrencilerimiz hem ders ödevleri için hem de bitirme projeleri için uygulamalı araştırmalar yaparak birinci elden veri toplayıp bunların analizlerini gerçekleştirerek önemli bir deneyim kazanacaklardır. Aynı zamanda bölümümüz öğrencileri 3. sınıftan itibaren yapabilecekleri zorunlu stajları ile de sahip oldukları teorik sosyolojik bilgiyi, çeşitli kamu ya da özel ilgili kurum ve kuruluşlarda bizzat yerinde kullanma şansına sahiptirler.

 

ASBÜ Sosyoloji bölümü akademik ve sosyal faaliyetlere katılma imkanları sunmaktadır. Bölümümüz öğrencilerine lisans eğitimlerini zenginleştirme seçeneği sunan yandal ve çift anadal programı anlaşmaları devam etmektedir. Bölümümüzün İslami İlimler ve Dini İlimler Programı, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü, Tarih Bölümü, Uluslararası İlişkiler Bölümü ve Psikoloji Bölümü ile yandal anlaşmaları bulunmaktadır." Ek olarak Avrupa ülkelerinde eğitim alma imkanı sunan Erasmus Plus anlaşmaları oluşturulmaktadır. Ayrıca öğrencilerimizin kurduğu Sosyoloji ve Araştırmalar Öğrenci Topluluğu, faaliyetlerine 2021 Güz Dönemi itibariyle resmi olarak başlamıştır. Topluluk etkinlikleri öğrencilerimizin ilgi alanlarını keşfetmesine, organizasyon yapma konusunda tecrübe kazanmasına ve birlikte eşit bir tartışma ortamı oluşturmasına imkan tanımaktadır.

ASBÜ Sosyoloji lisans programının öğretim dili %100 İngilizce'dir. Ayrıca, ASBÜ öğrencilerinin seçtikleri ikinci bir yabancı dili de (Almanca, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca, Arapça, Farsça, Ermenice, Çince, Rusça veya Japonca) öğrenme imkânı bulunmaktadır.

İş Olanakları

dif3

 

Mezunlarımız kamu kurum ve kuruluşlarında sosyolog kadrosuyla istihdam edilebildikleri gibi özel araştırma şirketlerinde de çalışarak saha ve kamuoyu araştırmaları yapabilmektedirler. Aynı zamanda özel sektörde faaliyet gösteren yerel ve çok uluslu şirketlerin farklı birimlerinde, düşünce kuruluşlarında, medya kuruluşlarında, sivil toplum kuruluşlarında, başta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı olmak üzere kamu kurumlarında uzman, danışman ve araştırmacı olarak çalışabilmektedirler. Ayrıca Millî Eğitim Bakanlığının öngördüğü koşullarda, formasyon alarak Felsefe Grubu Öğretmenliği de yapabilmektedirler. Sosyoloji Bölümü mezunları Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği gibi uluslararası kuruluşlarda çalışma olanaklarına da sahip olabilmektedirler.

Akademik kariyer yapmak isteyen öğrencilerimiz de üniversitelerde öğretim üyesi olarak çalışabilmektedirler. Aynı zamanda, bölümümüzdeki uzun yıllar yurtdışı deneyimine sahip olan hocalarımız öğrencileri yurtdışı burs, araştırma, konferans vb. olanaklar konusunda yönlendirerek yalnızca yerel düzeyde kalmayıp aynı zamanda uluslararası düzeyde de aktif katılımlarını sağlayacaklardır.


Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz.

asbu.edu.tr' yi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.