Ana içeriğe atla
Şebnem
AKÇAPAR
Akademik Personel
Doktora, Üniversite Adı, Yıl
Leuven University, 2006
Araştırma Alanları

Göç Sosyolojisi ve Kuramları, Türkiye’de Aile Yapısı, Kent Sosyolojisi, Sosyal Tabakalaşma, Güney Asya’da Toplum ve Değişim

Akademik nitelikli veciz söz

The function of sociology, as of every science, is to reveal that which is hidden.” Pierre Bourdieu

Formel Roller

ASBÜ Küresel Göç Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü 

Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi

Sussex Üniversitesi Asya Merkezi Üyesi

Tanımlayıcı Bilgi

Göç Sosyolojisi ve Aile Sosyolojisi alanlarındaki çalışmalarıyla tanınan bir akademisyen.

Öne Çıkan Özellikler
  • Göç Sosyolojisi, Sosyal Sermaye Teorisi, Aile Sosyolojisi ve Din Sosyolojisi konusunda çalışmalar yapmaktadır.
  • Belli başlı araştırma konuları arasında, Türkiye’ye yönelik mülteci ve sığınmacı hareketleri, sosyal uyum, insan kaçakçılığı, işçi göçü, Türkiye’den ABD’ye vasıflı göç, AB’deki Türk diasporası, İslamofobi, din değiştirmeler, uluslararası öğrenciler, ulus-devletlerin göç politikaları yer almaktadır.
  • Bunlara ilaveten, Türkiye’de ailenin değişen yapısı, toplumsal cinsiyet ve kadın çalışmaları ve boşanmalar konusunda araştırmalar yürütmektedir.
  • Uluslararası kuruluşlar adına göç alanında uzman olarak rapor hazırlamaktadır.
  • Göç alanında çıkan pek çok önemli dergide editörlük ve uluslararası hakemlik yapmaktadır. 
Biyografi

Prof. Dr. Şebnem Köşer Akçapar, Kasım 2018’de ASBÜ Sosyoloji kadrosuna katılmıştır. ASBÜ’ye gelmeden önce, Koç Üniversitesi Sosyoloji bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktaydı. Aynı zamanda, Koç Üniversitesi Göç Araştırmaları Merkezinde yönetim kurulu üyesi ve Asya Çalışmaları Merkezinin de kurucu müdürü olarak görev yapmıştır. Halen Sussex Üniversitesi Asya Merkezi’nde uzman olarak yer almaktadır. Akademisyen olmadan önce, kariyerine yurtdışında göçmenlerin kurduğu sivil toplum örgütlerinde sosyal hizmetli ve proje yürütücüsü olarak devam etmekteydi. Belçika’da zorunlu göç üzerine tamamladığı doktorasının ardından ABD’ye taşınmış ve Georgetown Üniversitesi’nde Uluslararası Göç Merkezinde doktora sonrası programını tamamlamış ve daha sonra yine aynı kurumda yüksek lisans düzeyinde Avrupa ve ABD karşılaştırmalı göç politikaları, entegrasyon sorunları ve Müslüman göçmenler konulu dersler vermiştir. Aynı üniversitenin Doğu Akdeniz Araştırmaları Merkezi’ne öğretim üyesi ve bilahare Müdür olarak atanmıştır. 2013-2015 yılları arasında Hindistan’da Jamia Millia Üniversitesi ile Jawaharlal Nehru Üniversitesi’nde ziyaretçi akademisyen olarak araştırmalar yürütmüş ve Güney Asya Üniversitesi’nde Diaspora ve Ulusötesi Topluluklar, Sosyal Tabakalaşma konularında yüksek lisans düzeyinde dersler vermiştir. Araştırma konuları arasında zorunlu göç, kadın göçmenler, evlilik yoluyla göç, emek göçü, vasıflı göç, diyaspora gibi göç alanında farklı konular sıralanabilir. Halen yürütücülüğünü yaptığı projeler ise, Asya’dan gelen göçmen girişimciler ve sosyo-ekonomik entegrasyon süreçleri; Hindistan ve Bangladeş’te Arakan mülteciler; Türkiye, Ürdün ve Lübnan’da yaşayan Suriyeli mülteciler ve sosyal uyum politikaları; AB ülkeleri ve Türkiye’de üniversite kampüslerinde gençler arasında ayrımcılık ve sosyal dışlanmayı önleme konusunda toplumsal ve yerel model üretimi.

Video Görsel

 

NEW YORK TIMES ON FUTURE OF IDLIB AND REFUGEE FLOWS

https://www.nytimes.com/2018/09/25/opinion/syria-idlib-refugees-turkey-…

 

HÜRRİYET ON SYRIAN REFUGEES IN TURKEY

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/suriyeyle-ilgili-hicbir-hatiralari-yo…

 

NPR NEWS ON RELIGIOUS CONVERSIONS IN TURKEY

https://www.npr.org/2018/12/14/669662264/iranians-are-converting-to-eva…

 

profsebnem

 

profakcapar

 

NDTV INDIA ON ISIS AND INTERNATIONAL TERRORISM

profakcapar

Web URL
sebnemakcapar

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz.

asbu.edu.tr' yi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.